Zdrowie publiczne

Wynik NTZP pokazał ci, że warto wprowadzić do swojego życia więcej ruchu? Może zacznij biegać? Od czego zacząć?

Przypływ endorfin, zdrowsze serce, wyciszenie umysłu i poskromienie stresu to tylko kilka zalet biegania — aktywności, do której nie potrzebujemy drogiego sprzętu i nie musimy się długo przygotowywać. Chciałbyś stać się jednym z joggerów, a może marzy Ci udział w Grand Prix CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden? Podpowiadamy, jak zacząć.

Warto z kilku powodów

Narodowy Test Zdrowia Polaków (NTZP) pokazał, że najchętniej wybieraną przez nas aktywnością fizyczną jest spacer. I chociaż chodzenie ma wiele zalet, dlaczego nie podnieść poprzeczki wyżej i nie zacząć biegać? Zwłaszcza że bieganie jest zdrowe. Dotychczasowe badania pokazują, że uprawiane regularnie przekłada się na mniejszy wskaźnik masy ciała (BMI), pozwala utrzymać układ mięśniowo-szkieletowy w dobrym stanie, a także obniża ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, hiperlipidemię, nadciśnienie tętnicze, chorobę niedokrwienną serca, depresję i chorobę Alzheimera [1].

Już zdecydowałeś i chcesz dołączyć do „rodziny biegaczy”, ale nie wiesz, jak zacząć? Przede wszystkim mierz siły na zamiary, a nie odwrotnie. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę ze sportem albo wracasz do aktywności fizycznej po dłuższej przerwie, to zdecydowanie lepszym pomysłem na „start” będą spacery, ewentualnie popularny nordic walking. Przy planowaniu kolejnych sesji treningowych postaw na konsekwencję, a nie na ilość i koniecznie stopniowo zwiększaj intensywność treningu, tak żeby za bardzo nie przeciążyć swojego organizmu. Zawsze warto skorzystać z konsultacji u fizjoterapeuty, który oceni stan Twoich mięśni i stawów, a tym samym wskaże odpowiedni kierunek na przygotowanie do czekającego Cię wysiłku. W końcu najważniejsze, to uprawiać sport dla zdrowia, a nie przez wygórowane ambicje nabawić się kontuzji.

Niezbędnik biegacza

Chociaż bieganie to aktywność fizyczna, która nie wymaga drogiego sprzętu, to buty z amortyzacją to absolutna podstawa. Jej głównym zadaniem jest redukcja wstrząsów, na które narażone są m.in. stawy kolanowe, skokowe, mięśnie oraz ścięgna. Ważnym kryterium pod kątem ilości amortyzacji buta jest waga biegacza. Osoby ważące do 75 kg nie potrzebują aż takiej dużej amortyzacji, jak ci, którzy ważą 100 kg i więcej. Dodatkowo należy pamiętać, że im bardziej jesteśmy na początku drogi z joggingiem, tym większej amortyzacji potrzebujemy, żeby zapobiec ewentualnym kontuzjom.

Kolejna kwestia to rozmiar buta. W tym przypadku podstawowa zasada brzmi: buty do biegania muszą być większe od rozmiaru stopy. Minimum to 0,5 cm więcej niż długość naszej stopy. Jeśli jednak biegamy dłużej i po urozmaiconym terenie (zbiegi, podbiegi), powinniśmy dobrać rozmiar o co najmniej 1 cm większy. Zabezpieczy to nasze paznokcie przed uszkodzeniami. Przy doborze butów do biegania znaczenia ma także rodzaj nawierzchni, na jakiej zamierzamy biegać i rodzaj naszej stopy. Dlatego po dobór obuwia najlepiej wybrać się do profesjonalnego sklepu dla biegaczy i skorzystać z porad eksperta.

„Dress code” biegacza to jednak nie tylko buty. Zwykła odzież bawełniana podczas wysiłku szybko stanie się wilgotna, a tym samym nie tylko narazi nas na podrażnienia, ale też będzie ciążyć, a w chłodne dni nasili utratę ciepła. Dlatego warto sięgnąć po techniczną odzież sportową.

Znajdź partnera

Powiedzenie „we dwójkę zawsze raźniej” sprawdza się również w przypadku biegania. Bo o ile samotne bieganie ułatwia zebranie myśli, to posiadanie partnera pomaga w regularnym trenowaniu i wyznaczaniu sobie kolejnych celów. Mając u boku odpowiednią osobę, pobiegniesz szybciej, dalej i częściej. Co jednak, jeśli nikt z Twoich bliskich nie chce się przyłączyć? Zawsze możesz poszukać grupy biegowej dla początkujących w swojej okolicy albo skorzystać z aplikacji łączących biegaczy. To dobry impuls do rozwoju i okazja do zawarcia nowych znajomości, często na długie lata.

Pamiętaj, że nie warto się do nikogo porównywać. W końcu każdy z nas ma inne predyspozycje i inny punkt startowy. Najważniejsze to czerpać satysfakcję, ze zrobienia czegoś dla siebie. Na walkę o rekordy jeszcze przyjdzie czas.

Zaczynaj od marszu

Teraz przejdźmy do pierwszych kroków – w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będą marszobiegi. Najlepiej zaczynać od 1 minuty biegu na 2 lub 3 minuty marszu. W miarę, jak Twoja forma będzie rosła, będziesz w stanie pokonywać coraz dłuższe odcinki biegiem. Nie staraj się od razu przyspieszać i wydłużać dystansu. Nie próbuj też biegać codziennie. Bieganie poza systematycznością, wymaga cierpliwości. W końcu nikt nie rodzi się mistrzem od razu.

Rzeczą, o której często zapominamy w przypadku każdej aktywności fizycznej, jest rozgrzewka, która przygotowuje organizm do treningu i obniża ryzyko kontuzji. Jak powinna wyglądać? Wszystko zależy od postawionego celu. Jeśli jest nim zwykłe wybieganie, wystarczy rozpocząć od wolniejszego niż zwykle tempa biegu, ewentualnie przed wyjściem na bieganie zrobić krótkie ćwiczenia mobilizacyjne. Kiedy jednak decydujemy się na bardziej wymagający trening, np. obejmujący interwały lub bieganie konkretnym tempem, rozgrzewka powinna być dłuższa. Nie zapominajmy, że pomiędzy treningi biegowe warto wplatać różnorodne ćwiczenia. W celu uelastycznienia mięśni warto praktykować np. ćwiczenia znane z jogi. Jeśli zależy nam także na wzmocnieniu poszczególnych partii ciała, można pomyśleć o siłowni.

Więcej porad dotyczących „biegowych początków” znajdziesz w filmikach na stronie: CITY TRAIL. Grand Prix CITY TRAIL, którego sponsorem tytularnym jest Nationale-Nederlanden, to ogólnopolski cykl biegów przełajowych na dystansie 5 km dla dorosłych i cykl biegów przełajowych na dystansach od 100 m do 1 km dla dzieci i młodzieży.

Zawody CITY TRAIL odbywają się od 2012 r., a naszym głównym celem jest zachęcanie Polek i Polaków z całymi rodzinami do aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Formuła Grand Prix CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden jest inna niż pozostałych imprez biegowych. Przede wszystkim zawody odbywają w okresie, kiedy najtrudniej jest się zmotywować do aktywności fizycznej szczególnie na świeżym powietrzu, czyli od października do marca, w 10 polskich miastach. Nie ma bowiem drogi na skróty – jeśli chcemy być zdrowi, to musimy stale o to dbać i ruszać się regularnie. Można więc powiedzieć, że jesteśmy po to, żeby dawać motywację zewnętrzną, kiedy wewnętrznej może zabraknąć. Po pandemii zauważamy znaczny spadek aktywności fizycznej Polek i Polaków, co przekłada się na frekwencję na imprezach biegowych. Dlatego szczególnie teraz ważne jest motywowaniu ich i wspieranie w aktywności fizycznej. Siłą naszej inicjatywy jest próg wejścia – dystans 5 km każdy dorosły człowiek jest w stanie przebyć. Na naszych biegach nie ma limitu czasu, nie ma również konieczności utrzymywania kroku biegowego przez cały dystans. Równie dobrze można całą trasę przemaszerować albo przejść z kijkami. Trzeba po prostu przyjść, złapać „biegowego bakcyla” i dbać o to, żeby nasza forma rosła, a nie spadała – komentuje Piotr Książkiewicz, pomysłodawca i organizator CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden.

Jeśli chciałbyś się sprawdzić i zapisać na pierwszy 5-kilometrowiec poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie terminarz najbliższych biegów:

  1. Poznań: 4 marca,
  2. Szczecin: 5 marca,
  3. Lublin: 11 marca,
  4. Olsztyn: 11 marca,
  5. Gdańsk: 12 marca,
  6. Łódź: 12 marca,
  7. Warszawa: 18 lutego, 18 marca,
  8. Bydgoszcz: 19 lutego, 19 marca,
  9. Wrocław: 25 marca,
  10. Katowice: 26 marca.