Zdrowie publiczne

Covid-19 w Chinach: Światowa Organizacja Zdrowia uznaje środki ochronne kilku krajów za „zrozumiałe

„Wobec braku pełnych informacji z Chin zrozumiałe jest, że kraje podejmują środki, które ich zdaniem ochronią ich obywateli” – powiedział na Twitterze dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) reaguje na działania podjęte przez różne kraje w odpowiedzi na gwałtowny wzrost liczby przypadków Covid-19 w Chinach. „Wobec braku pełnych informacji z Chin zrozumiałe jest, że kraje podejmują środki, które ich zdaniem ochronią ich populacje” – napisał na Twitterze Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO.

„Aby dokonać pełnej oceny ryzyka związanego z sytuacją Covid-19 w Chinach, WHO potrzebuje bardziej szczegółowych informacji” – dodał.

Oświadczenia pojawiają się po tym, jak USA dołączyły do innych krajów, w tym Japonii i Włoch, wymagając badania podróżnych z Chin. Europejska agencja zdrowia, Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), powiedziała jednak w czwartek, że takie środki nie są obecnie uzasadnione w Unii Europejskiej.

Chińskie szpitale są przepełnione
„Jesteśmy zaniepokojeni rozwojem sytuacji” w Chinach, „i nadal zachęcamy Chiny do wytropienia wirusa i zaszczepienia osób najbardziej zagrożonych” – dodał w czwartek szef WHO.

Chińskie szpitale są przytłoczone dużą liczbą zakażeń Covid-19, a Pekin podjął decyzję o zniesieniu polityki „zero Covid”. Chińskie władze ogłosiły w tym tygodniu koniec obowiązkowej kwarantanny po przyjeździe do Chin, co skłoniło wielu Chińczyków do zaplanowania podróży za granicę.