Wiadomości

NOP-y po szczepieniach. Dane z Funduszu Kompensacyjnego. RPP: wpłynęło 440 wniosków o rekompensaty

Ponad 15 proc. złożonych wniosków o świadczenie z Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych jest związanych z wystąpieniem reakcji anafilaktycznych bezpośrednio po podaniu szczepionki przeciw COVID-19 – wynika z podsumowania przedstawionego przez Rzecznika Praw Pacjentów. Najwięcej skarg, bo ponad 60 proc., dotyczy preparatu firm Pfizer/BioNTech.

Jak wynika z informacji zamieszczonej przez RPP, od 12 lutego 2022 r. do Rzecznika Praw Pacjenta wpłynęło 440 wniosków o świadczenia z Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych. Ponad 15 proc. z nich związanych jest z wystąpieniem reakcji anafilaktycznych bezpośrednio po podaniu szczepionki. Pozostałe wnioski dotyczą pacjentów, u których rozpoznano np. zaburzenia układu nerwowego czy zaburzenia naczyniowe, serca i krwi.

„Tak duże zainteresowanie ze strony pacjentów, mimo krótkiego czasu od wejścia w życie nowej regulacji, najlepiej dowodzi, że było to rozwiązanie oczekiwane i potrzebne. Tryb administracyjny jest bardzo dobrym rozwiązaniem, jeśli chodzi o zapewnienie wsparcia finansowego pacjentom, którzy doznali szkody w związku ze szczepieniem czy – patrząc w przyszłość – udziałem w badaniach klinicznych lub procesem leczenia” – stwierdził Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.

Ponadto przekazano, że najwięcej wniosków napłynęło z województwa mazowieckiego (16,3 proc.), pomorskiego (11 proc.) i małopolskiego (10,6 proc.), a najmniej z podlaskiego (1,6 proc.). Dodano, że o świadczenia z funduszu ubiegają się najczęściej osoby w grupie wiekowej 61-70 lat. Najmniej wniosków dotyczy dzieci.

Comment here