Wiadomości

Koronawirus: Islandia rezygnuje ze szczepionki Moderny

Islandia podjęła decyzję o wycofaniu z użycia szczepionki Moderny. Wcześniej ograniczenia wprowadziły Szwecja, Finlandia i Norwegia. To skutek skandynawskich badań, które wykazały, że u pewnej grupy pacjentów występuje po podaniu preparatu „nieco wyższe” ryzyko zapalenia mięśnia sercowego. W krajach tych rekomendowana jest szczepionka Pfizer.

Główny epidemiolog Islandii zdecydował, że kraj rezygnuje z podawania szczepionki Moderny po tym jak badania przeprowadzone w krajach skandynawskich dostarczyły przesłanek o zwiększonej zachorowalności na zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia u pacjentów, którzy przyjmowali preparat. „Na Islandii jest wystarczająca podaż szczepionki Pfizer” – podały władze medyczne. Zapowiedziały jednocześnie, że będą oczekiwać na dalsze wyniki badań preparatu – wynika z komunikatu Biura Dyrektora Medycznego ds. Zdrowia. Od dwóch miesięcy szczepionkę Moderna stosowano na wyspie wyłącznie jako przypominającą po szczepieniu jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson oraz po podaniu dwudawkowych szczepionek u seniorów i u osób z obniżoną odpornością. Według władz medycznych niewielka grupa osób otrzymała podstawowe dwie dawki Moderny.

Nie mamy nic do stracenia, ale jeśli nadal będziemy stosować szczepionkę Moderny moglibyśmy wywołać problemy i żałować – powiedziała Kamilla S. Jósefsdóttir, zastępca głównego epidemiologa kraju. Wyjaśniła, że Islandia będzie czekać na najnowsze rekomendacje dotyczące stosowania szczepionki Moderny m.in. z Europejskiej Agencji Leków. Epidemiolożka powiedziała także, że rozważane jest zmniejszenie objętości jednej dawki szczepionki Moderny.

W czwartek 7 października z podawania Moderny w przypadku mężczyzn do 30 roku życia z powodu doniesień o rzadkim sercowo-naczyniowym efekcie ubocznym zrezygnowała Finlandia. Badanie skandynawskie z udziałem Finlandii, Szwecji, Norwegii i Danii wykazało, że mężczyźni w wieku poniżej 30 lat, którzy otrzymali Spikevax Moderny, mieli nieco wyższe ryzyko rozwoju zapalenia mięśnia sercowego niż inni – powiedział Mika Salminen, dyrektor fińskiego instytutu zdrowia.

Comment here