Wiadomości

San Marino. Całkowity zakaz aborcji. Będzie referendum za legalizacją – healthwire.pl

Aborcja w żadnym przypadku nie jest dopuszczalna w San Marino. Zakaz wprowadzono w tym państwie w XIX wieku i obowiązuje do teraz. Na niedzielę zapowiedziano referendum liberalizujące prawo aborcyjne i dopuszczające przerywanie ciąży w określonych przypadkach.

Zakaz aborcji pochodzi z roku 1865. Niedzielne referendum może go znieść. Zaproponowane zmiany pozwalałyby na legalne przerwanie ciąży do 12. tygodnia, a także po tym czasie, jeśli życie i zdrowie psychiczne i fizyczne kobiety jest zagrożone z powodu anomalii lub wad rozwojowych płodu. Liczące około 33 tys. mieszkańców San Marino zgodziło się przeprowadzić referendum po tym, jak 3 tys. obywateli skierowało do rządu petycję dotyczącą liberalizacji prawa aborcyjnego. Około 65 proc. sygnatariuszy to kobiety – powiedziała inicjatorka akcji Karen Pruccoli. – Poprosiliśmy naszych polityków o wprowadzenie prawa legalizującego aborcję – mówiła Pruccoli. – Kiedy zdaliśmy sobie sprawę, że wśród polityków nie ma chęci dla zmian prawa w tym zakresie, zdecydowaliśmy się na wdrożenie instytucji referendum – dodała. 

Kobiety z San Marino do tej pory wyjeżdżały do sąsiednich Włoch, gdzie aborcja jest legalna. Przeciwnicy zmian wskazują, że w San Marino jest powszechny dostęp do antykoncepcji oraz tzw. pigułek dzień po. Studiują we Włoszech, studiują za granicą. Są bardziej przyszłościowi. Rozumieją, że San Marino nie może mieć prawa, które ma więcej niż 150 lat – mówiła o młodych kobietach z San Marino Pruccoli. W kraju dotychczas nie przeprowadzono sondaży, nieznane są więc szacowane wyniki referendum. Głosowanie w niedzielę.

Comment here