Wiadomości

Papież Franciszek po zabiegu chirurgicznym w klinice Gemelli

Papież Franciszek poddał się w klinice Gemelli w Rzymie zaplanowanemu wcześniej zabiegowi chirurgicznemu. W szpitalu ma spędzić co najmniej pięć dni – podała późnym wieczorem włoska agencja Ansa. Watykan potwierdził wcześniej, że Ojciec Święty został hospitalizowany i że chodzi o operację w związku z objawową uchyłkowatością okrężnicy.

Papież Franciszek został przyjęty do szpitala w niedzielne popołudnie. Informację przekazał rzecznik Watykanu Matteo Bruni. O przyjeździe papieża wiedziała tylko mała grupa personelu medycznego – podała w niedzielę agencja prasowa Ansa. Przyjechał on tylko z kierowcą i bliskim współpracownikiem. 

Bruni dodał, że 84-letni papież cierpi na objawową uchyłkowatość okrężnicy. Stan ten może powodować nawracające bóle brzucha, wzdęcia i zmiany nawyków jelitowych. Wieczorem włoska agencja Ansa podała, że operacja odbyła się jeszcze w niedzielę. Zabieg miał przeprowadzić prof. Sergio Alfieri. Oczekiwany jest biuletyn medyczny po zakończeniu zabiegu. Franciszek ma spędzić w klinice co najmniej pięć dni. Lekarze z Gemelli już wcześniej operowali papieskich pacjentów, w tym Jana Pawła II, któremu w 1992 roku usunięto łagodny guz okrężnicy. Źródła szpitalne podają, że Franciszek otrzymał ten sam pokój, który był przeznaczony dla polskiego papieża.

Według włoskiej agencji papież został przywieziony do szpitala w całkowitej dyskrecji w asyście najbliższych współpracowników. Według Ansy żaden z pacjentów nie zorientował się, kto został w niedzielę po południ pacjentem rzymskiej polikliniki, która leczy papieży. Według tych informacji o zabiegu nie wiedział także w większości personel polikliniki uniwersyteckiej, za wyjątkiem bezpośrednio zaangażowanych lekarzy.

Comment here