Wiadomości

Atak z nożem na ratownika medycznego w Warszawie

Na warszawskim Wilanowie ratownik pogotowia ratunkowego został zaatakowany nożem przez pacjenta z zaburzeniami psychicznymi. Ratownik został ranny w rękę i przewieziony do szpitala. Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. „Jesteśmy przerażeni takimi reakcjami” – mówi polsatnews.pl Piotr Owczarski, rzecznik WSPRiTS „Meditrans”.

Do zdarzenia doszło w piątek, w jednym z budynków przy ul. św. Bonifacego na Wilanowie. Pogotowie zostało wezwane do pacjenta, który miał zaburzenia psychiczne. W mieszkaniu, oprócz zespołu ratownictwa medycznego, byli również policjanci. Kiedy kierowca-ratownik podszedł do pacjenta, ten odwrócił się do niego. Wtedy ratownik zauważył w jego ręku nóż. W obronie odruchowo zasłonił się ręką przyjmując cios właśnie w rękę, a nie w inną cześć ciała. Policjanci obezwładnili napastnika – poinformował Piotr Owczarski, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „Meditrans” SPOZOZ w Warszawie.

Ratownik trafił do szpitala, gdzie założono mu kilkanaście szwów na rękę. Jego życiu i zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Kierownik zespołu medycznego, który był świadkiem całej sytuacji, podjął decyzję, że rezygnuje z dzisiejszego dyżuru „z uwagi na bardzo traumatyczne przeżycie”. Kierownictwo stołecznego pogotowia ratunkowego zawsze w takich sytuacjach jest z członkami zespołów ratownictwa medycznego, kieruje sprawy do prokuratury i domaga się surowych kar dla napastników – zapewnił rzecznik pogotowia. Owczarski podkreślił, że od dłuższego czasu zarówno warszawskie pogotowie ratunkowe, jak i Związek Pracodawców Ratownictwa Medycznego SPZOZ apelowały o to, by członkowie zespołów ratownictwa medycznego, a więc kierowcy-ratownicy, pielęgniarze, czy lekarze byli objęci ochroną.

Teraz po naszych pismach i interwencjach, ci ludzie zostali objęci taką ochroną i taka ochrona prawna została przewidziana m.in. w ustawie o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Teraz osoba, która udziela pierwszej pomocy albo kwalifikowanej pierwszej pomocy,  osoba wchodząca w skład zespołu ratownictwa medycznego, osoba udzielająca świadczeń zdrowotnych w szpitalnym oddziale ratunkowym, dyspozytor medyczny podczas wykonywania swoich zadań oraz wojewódzki koordynator ratownictwa medycznego wykonujący zadania korzystają z ochrony przewidzianej w ustawie z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny dla funkcjonariuszy publicznych. Jeżeli ratownik medyczny będzie miał kontakt z pacjentem, który naruszy jego cielesność (np. uderzy go lub zaatakuje), to taki pacjent naraża się na odpowiedzialność karną przewidzianą w art. 222 § 1 k.k. – tłumaczył rzecznik, dodając, że mimo zaostrzenia kar „wciąż zdarzają się napady”.

Comment here