Wiadomości

Druga tura testów na koronawirusa u nauczycieli zakończona

Zakończyła się ogólnopolska akcja testowania nauczycieli na obecność koronawirusa u nauczycieli podstawówek, szkół specjalnych i przedszkoli. „Analiza wyników pomoże w dalszym planowaniu działań zwiększających poziom bezpieczeństwa” – zapewnia resort edukacji.

Nauczycieli testowano w dwóch turach. Od 7 lutego badaniem objęci byli nauczyciele klas 1-3 szkół podstawowych i szkół specjalnych, którzy byli już testowani w ramach powrotu do szkół po feriach zimowych. Testowani byli ci nauczyciele, którzy za pierwszym razem otrzymali wynik negatywny i chcieli się ponownie poddać badaniu. Wymazy pobrano wtedy od blisko 25 tysięcy osób. Pozytywny test na obecność koronawirusa dotyczył 490 osób. W piątek, 19 lutego zakończono testowanie nauczycieli przedszkoli, które rozpoczęło się 14 lutego. W tej turze wymazy pobrano od ponad 14 tysięcy osób. Pozytywny test na obecność koronawirusa dotyczył 415 nauczycieli. „Badania przesiewowe nauczycieli miały służyć określeniu skali ewentualnych zakażeń, a ich analiza pomoże w dalszym planowaniu działań zwiększających poziom bezpieczeństwa w przedszkolach i szkołach” – poinformowała Anna Ostrowska, rzeczniczka Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Kiedy powrót do szkół?

Czy fakt, że w obu turach zarażonych było mniej niż 3 procent nauczycieli, przyspieszy powrót do nauki stacjonarnej? Minister Czarnek do tej pory podkreślał, że wyniki testów będą tylko jednym z czynników branych pod uwagę. W poniedziałek rano w „Rozmowie Piaseckiego” minister zdrowia Adam Niedzielski mówił o nauce stacjonarnej: – Musimy patrzeć na trzecią falę, która jest widoczna, i zobaczyć, jak ta fala będzie się rozwijać. Jeżeli będzie przebiegała spokojnie, jeżeli będzie spłaszczona, to z pewnością dzieci z klas od jeden do trzy będą dalej uczęszczać do szkół w trybie stacjonarnym. Zapewnił też, że „jeżeli środowisko nauczycielskie będzie zaszczepione i bezpieczne, to w perspektywie dwóch, trzech tygodni” resort będzie podejmować decyzje w sprawie szkół.

Szkoły na końcu kolejki

W sobotę w radiu Zet minister oceniał, że jeszcze w marcu może nastąpić powrót do szkół uczniów klas ósmych i maturzystów. Zastrzegł jednocześnie, że raczej nie dojdzie do tego na początku miesiąca. W tvn24.pl pisaliśmy, że rząd rozważa kilka wariantów powrotu do szkół, w tym naukę „na suwak”. Jeszcze dwa tygodnie temu w MEiN chcieli, by nastąpiło to już od 1 marca, ale w związku ze wzrostem liczby zachorowań ten scenariusz staje się coraz mniej prawdopodobny. Według ministra zdrowia szkoły są na „końcu kolejki”, jeśli chodzi o ewentualne ponowne zamykanie, ponieważ koszty społeczne związane z rozwojem dzieci i codziennym funkcjonowaniem rodziców są zbyt duże.

Comment here