Wiadomości

Senność po jedzeniu – jak często się zdarza? Czy jest powodem do niepokoju?

Senność po jedzeniu nie dotyczy wszystkich. Najbardziej dręczy osoby, które mają problemy z krążeniem, jednak nie jest to jedyna przyczyna. Dlaczego po jedzeniu stajemy się senni? Jak wyeliminować ten problem? Sprawdzamy, co możemy zrobić, by walczyć z poobiednimi drzemkami, a także jakie są ich bezpośrednie przyczyny. W niektórych wypadkach należy się bowiem udać do specjalisty.

Niektóre osoby po jedzeniu odczuwają silną potrzebę, by się zdrzemnąć
Nie dotyczy to wszystkich. Taki objaw może wskazywać na problemy zdrowotne
Na liście potencjalnych dolegliwości znajdują się m.in. problemy z krążeniem

Senność po jedzeniu — dlaczego po jedzeniu możemy być senni?
Senność po jedzeniu zgłasza coraz większa liczba pacjentów, jednak ta sytuacja nie powinna zdarzać się zbyt często. Po posiłku w ciągu dnia krew dostarczana jest do jelit. Tym samym spada jej ilość w ośrodkowym układzie nerwowym. Z tego względu stajemy się senni. Nie ma w tym nic nienaturalnego, jednak kiedy sen staje się najważniejszy, ponieważ nie możemy normalnie funkcjonować, powinniśmy udać się na konsultacje ze specjalistą.

Senność po jedzeniu a problemy z tarczycą
Jedną z przyczyn senności po jedzeniu jest niedoczynność tarczycy. Hormon odpowiada bowiem za przebieg wielu ważnych procesów życiowych, w tym metabolicznych. Obniżona zawartość tyroksyny (T4) może powodować ospałość, zwłaszcza po zjedzeniu posiłku.

Senność po jedzeniu a cukrzyca

Kolejną przyczyną senności po posiłku jest zbyt wysoki poziom glukozy we krwi. Ten problem pojawia się zwłaszcza u osób chorujących na cukrzycę typu 1. W przypadku nadmiernej senności po jedzeniu należy zwrócić szczególną uwagę na dzieci. Ospałość po obiedzie może być jedną z przyczyn cukrzycy, dlatego warto zwrócić się do lekarza.

Senność po jedzeniu a problemy z trzustką

Jeśli po posiłku u pacjenta występują wahania poziomu glukozy we krwi, również będzie odczuwał senność. Jest to spowodowane wyrzutem insuliny z trzustki, która ma zmniejszyć poziom glukozy w komórkach. Poza sennością pacjent może odczuwać słabość. Widoczne jest drżenie rąk oraz nagły wilczy apetyt.

Senność po jedzeniu a spożywane produkty

Senność po jedzeniu może być również spowodowane przez produkty, które znajdują się w naszej diecie. Ospałość mogą powodować słodycze, co wiążę się z wyrzutem insuliny. Podobnie jest w przypadku przyjmowania dużej ilości węglowodanów, a także białek, a zwłaszcza tryptofanu, który powoduje senność. Nie zapominajmy również o alkoholu wywołującym stany euforyczne, a następnie depresyjne, czego objawem jest właśnie ospałość.

Senność po jedzeniu — objaw hipersomni?

Jeśli pacjent pomimo przesypiania 7-8 godzin, czuje nadmierną senność w ciągu dnia, może to być objawem właśnie hipersomni, czyli zaburzeń snu. W tym wypadku należy wykluczyć jednak pozostałe przyczyny, ponieważ hipersomnia występuje nie tylko po posiłkach, ale również podczas wykonywania innych czynności.

Senność po posiłku — sposoby walki z drzemkami

W walce z sennością po posiłku może pomóc:

  1. regularne odżywanie się;
  2. unikanie węglowodanów;
  3. unikanie deseru po obiedzie;
  4. częste spacery;
  5. ograniczenie słodyczy;
  6. dotlenienie mózgu (np. 20-30 głębszych wdechów);
  7. krótkie przerwy w pracy;
  8. włączenie do diety zdrowych tłuszczy.