Bez kategorii

Wzrost liczby przypadków krztuśca na Long Island: apel do rodziców o czujność

W ostatnim czasie na Long Island, w hrabstwach Nassau i Suffolk, odnotowano wzrost liczby przypadków krztuśca. Zdrowie najmłodszych jest szczególnie zagrożone, dlatego władze zdrowia apelują do rodziców o czujność.

Krztusiec stanowi największe zagrożenie dla niemowląt poniżej 2 miesiąca życia, które są zbyt młode, aby otrzymać szczepionkę. U niemowląt mogą wystąpić poważne powikłania, takie jak zapalenie płuc, uszkodzenie mózgu, a nawet śmierć. „Największym ryzykiem w okresie niemowlęcym jest rozwój tzw. apnei, czyli zatrzymania oddechu, co oczywiście może mieć tragiczne konsekwencje” – mówi dr John Zaso z Departamentu Zdrowia Hrabstwa Nassau.

Dr Zaso, który jest również pediatrą w East Meadow, poinformował, że sam zdiagnozował dwa przypadki krztuśca tylko w ostatnią sobotę. Liczba przypadków krztuśca, czyli pertussis, w hrabstwie Nassau gwałtownie wzrosła w ostatnim tygodniu. W hrabstwie Suffolk zgłoszono dodatkowo 108 przypadków. „Gdy zaczynamy mówić o setkach, to jest to duża liczba” – mówi Zaso. „Dla nas jest to ogromne, ponieważ powinniśmy… być blisko zera. Są to choroby, które można zapobiegać przez szczepienia.”

Większość przypadków dotyczy dzieci w wieku szkolnym i ich rodziców. Najczęstszymi objawami są kaszel, katar i gorączka. Zdaniem dr Zaso, dużą rolę w wybuchu epidemii odgrywa niechęć do szczepień. Lekarz chce przekazać rodzicom, że szczepionka na krztusiec jest bezpieczna. Chce również pomóc rodzicom rozpoznać objawy… Bakteryjna infekcja zaczyna się jak zwykłe przeziębienie, ale po tygodniu lub dwóch rozwija się charakterystyczny kaszel. „Kaszel jest bardzo charakterystyczny u starszych dzieci, a my nazywamy go krztuścem, ponieważ kaszlą, kaszlą, kaszlą, czasami sinieją, a potem biorą głęboki oddech i wydają ten wysoki, charakterystyczny dźwięk” – tłumaczy Zaso.

Dr Zaso radzi również zdrowym dorosłym, którzy nie mogą pozbyć się kaszlu, aby poddali się testom… Krztusiec można leczyć antybiotykami, ale tylko jeśli zostanie wykryty w ciągu pierwszych trzech tygodni. Lekarze zalecają rodzicom, aby byli…

FAQ

Czym jest krztusiec?
Krztusiec, znany również jako pertussis, to bakteryjna infekcja układu oddechowego. Charakteryzuje się silnym, napadowym kaszlem, który może prowadzić do poważnych powikłań, szczególnie u niemowląt.

Jakie są objawy krztuśca?
Najczęstszymi objawami krztuśca są kaszel, katar i gorączka. Kaszel jest bardzo charakterystyczny – po serii kaszli, osoba z krztuścem bierze głęboki oddech, który wydaje wysoki, charakterystyczny dźwięk.

Czy krztusiec można leczyć?
Tak, krztusiec można leczyć antybiotykami, ale tylko jeśli zostanie wykryty w ciągu pierwszych trzech tygodni.

Czy krztusiec można zapobiegać?
Tak, krztusiec jest chorobą, której można zapobiegać przez szczepienia. Szczepionka na krztusiec jest bezpieczna i skuteczna.

Comment here