Bez kategorii

Nowa Generacja „Molekularnych Młotów Pneumatycznych”: Przełom w Walce z Komórkami Nowotworowymi

Naukowcy odkryli nową metodę niszczenia komórek nowotworowych, wykorzystując do tego drgające cząsteczki aminocyaniny. Stymulowanie tych cząsteczek za pomocą bliskiego światła podczerwonego powoduje ich synchroniczne drgania, które są na tyle silne, że mogą rozerwać błony komórek rakowych.

Aminocyanina jest już stosowana w bioobrazowaniu jako syntetyczny barwnik. Powszechnie używana w niewielkich dawkach do wykrywania raka, jest stabilna w wodzie i bardzo dobrze przyczepia się do zewnętrznej strony komórek. Zespół badawczy z Rice University, Texas A&M University i University of Texas twierdzi, że nowe podejście jest znaczącą poprawą w porównaniu z innym rodzajem wcześniej opracowanej molekularnej maszyny do zabijania raka, zwaną silnikami typu Feringa, które również mogły niszczyć struktury problematycznych komórek.”

To jest zupełnie nowa generacja molekularnych maszyn, które nazywamy molekularnymi młotami pneumatycznymi” – mówi chemik James Tour z Rice University. „Są one ponad milion razy szybsze w swoim mechanicznym ruchu niż poprzednie silniki typu Feringa, a można je aktywować za pomocą bliskiego światła podczerwonego”.

FAQ

1. Co to jest aminocyanina?
Aminocyanina to syntetyczny barwnik używany w bioobrazowaniu. Jest stabilna w wodzie i dobrze przyczepia się do zewnętrznej strony komórek.

2. Co to są silniki typu Feringa?
Silniki typu Feringa to wcześniej opracowane molekularne maszyny do zabijania raka, które mogły niszczyć struktury problematycznych komórek.

3. Co to jest bliskie światło podczerwone?
Bliskie światło podczerwone to rodzaj światła, które ma długość fali nieco dłuższą niż widzialne światło, ale krótszą niż mikrofale. Jest często używane w medycynie i naukach przyrodniczych.

Wyjaśnienie terminów

Aminocyanina: Syntetyczny barwnik używany w bioobrazowaniu. Jest stabilna w wodzie i dobrze przyczepia się do zewnętrznej strony komórek.

Silniki typu Feringa: Wcześniej opracowane molekularne maszyny do zabijania raka, które mogły niszczyć struktury problematycznych komórek.

Bliskie światło podczerwone: Rodzaj światła, które ma długość fali nieco dłuższą niż widzialne światło, ale krótszą niż mikrofale. Jest często używane w medycynie i naukach przyrodniczych.

Comment here