Bez kategorii

Nowe wytyczne dotyczące otyłości u dzieci: Lekarze powinni interweniować, ale bez chirurgii i leków

W Stanach Zjednoczonych, prawie 20% wszystkich dzieci ma wysoki wskaźnik masy ciała (BMI), co jest miarą używaną do określenia, czy osoba jest otyła. Nowe wytyczne projektowe opublikowane we wtorek przez US Preventive Services Task Force (USPSTF) wskazują, że lekarze powinni interweniować, aby pomóc tym dzieciom lepiej kontrolować swoją wagę i poprawić zdrowie.

USPSTF, grupa niezależnych ekspertów, której rekomendacje kierują decyzjami lekarzy i wpływają na pokrycie ubezpieczeniowe, zaleca, aby pediatrzy kierowali dzieci w wieku 6 lat i starsze, które są otyłe, do kompleksowych, intensywnych interwencji behawioralnych. Zalecenia te opierają się na tym, co USPSTF opisuje jako „umiarkowaną pewność”, że takie interwencje mogą przynieść „umiarkowane korzyści netto”. Interwencje te nie stanowiły żadnego zagrożenia.

Jednak projekt wytycznych USPSTF nie obejmuje leków na odchudzanie ani operacji, mimo że przeprowadzono pewne badania na temat tych interwencji. W przeciwieństwie do wytycznych American Association of Pediatrics, które pojawiły się wcześniej tego roku, te nowe wytyczne projektowe skupiają się tylko na dzieciach z otyłością i nie zachęcają do interwencji u dzieci z nadwagą.”

Oczywiście, wszyscy powinniśmy dążyć do osiągnięcia i utrzymania normalnej, zdrowej wagi, ale w tym przypadku dowody były szczególnie silne w obszarze tych naprawdę wysokich kategorii BMI”, powiedział Dr Justin Ryder, badacz otyłości u dzieci z Stanley Manne Children’s Research Institute.

FAQ

1. Co to jest BMI?
BMI, czyli Body Mass Index (wskaźnik masy ciała), to miara używana do określenia, czy osoba jest otyła. Oblicza się go, dzieląc masę ciała osoby (w kilogramach) przez kwadrat jej wzrostu (w metrach).

2. Co to jest US Preventive Services Task Force (USPSTF)?
USPSTF to grupa niezależnych ekspertów, której rekomendacje kierują decyzjami lekarzy i wpływają na pokrycie ubezpieczeniowe. Zajmuje się ona oceną skuteczności klinicznych usług zapobiegawczych.

3. Co to są interwencje behawioralne?
Interwencje behawioralne to strategie mające na celu zmianę niezdrowych zachowań i promowanie zdrowych nawyków. Mogą obejmować edukację na temat zdrowego odżywiania, zachęcanie do regularnej aktywności fizycznej i naukę umiejętności radzenia sobie ze stresem.

4. Co to znaczy, że osoba ma „umiarkowaną pewność”, że interwencje mogą przynieść „umiarkowane korzyści netto”?
To oznacza, że na podstawie dostępnych dowodów naukowych, eksperci są umiarkowanie pewni, że korzyści z interwencji przewyższają potencjalne szkody.

Comment here