Bez kategorii

Anthroboty: Niewielkie Żyjące Roboty z Ludzkich Komórek Zaskakują Naukowców

Naukowcy z Uniwersytetu Tuftsa i Instytutu Wyss na Uniwersytecie Harvarda stworzyli niewielkie żyjące roboty z ludzkich komórek, które potrafią poruszać się w misce laboratoryjnej. Te fascynujące twory, nazwane przez badaczy anthrobotami, mogą w przyszłości pomóc w leczeniu ran lub uszkodzonych tkanek1.

Prace nad anthrobotami są kontynuacją wcześniejszych badań, podczas których stworzono pierwsze żyjące roboty, tzw. xenoboty, z komórek macierzystych pochodzących z embrionów afrykańskiej żaby szponiastej (Xenopus laevis). Michael Levin, profesor biologii na Uniwersytecie Tuftsa, podkreśla, że cechy xenobotów nie wynikają z faktu, że są one embrionalne i płazie. Według niego, jest to raczej ogólna cecha żywych organizmów1.

Anthroboty, mimo że są żywe, nie są pełnoprawnymi organizmami, ponieważ nie mają pełnego cyklu życia. Levin zauważa, że tradycyjne kategorie, które stosujemy do klasyfikacji – czy to robot, czy to zwierzę, czy to maszyna – nie są już wystarczające. Musimy wyjść poza te ograniczenia1.

Badania nad anthrobotami zostały opublikowane w czasopiśmie „Advanced Science”. Co ciekawe, anthroboty nie były identyczne. Każdy z nich miał inny kształt i rozmiar. To właśnie samoczynne tworzenie się różnych form sprawia, że są one unikalne. Inni naukowcy tworzyli już biologiczne roboty, ale były one konstruowane ręcznie, poprzez tworzenie formy i zasiewanie na niej komórek1.

FAQ

Czym są anthroboty?
Anthroboty to niewielkie żyjące roboty stworzone z ludzkich komórek, które potrafią poruszać się w misce laboratoryjnej. Mogą one w przyszłości pomóc w leczeniu ran lub uszkodzonych tkanek.

Czym różnią się anthroboty od xenobotów?
Xenoboty to pierwsze żyjące roboty stworzone z komórek macierzystych pochodzących z embrionów afrykańskiej żaby szponiastej. Anthroboty natomiast, są stworzone z ludzkich komórek.

Czy anthroboty są pełnoprawnymi organizmami?
Nie, anthroboty, mimo że są żywe, nie są pełnoprawnymi organizmami, ponieważ nie mają pełnego cyklu życia.

Wyjaśnienie terminów

Anthroboty – niewielkie żyjące roboty stworzone z ludzkich komórek, które potrafią poruszać się w misce laboratoryjnej.

Xenoboty – pierwsze żyjące roboty stworzone z komórek macierzystych pochodzących z embrionów afrykańskiej żaby szponiastej.

Komórki macierzyste – komórki, które mają zdolność do samoodnawiania przez dowolną liczbę cykli podziału komórkowego, a także do różnicowania się w różne typy komórek.

Comment here