Bez kategorii

Jakie są pierwsze objawy choroby wenerycznej?

Choroby przenoszone drogą płciową, zwane również chorobami wenerycznymi, są problemem zdrowotnym, który dotyka wielu osób na całym świecie. Objawy tych chorób mogą być różne i zależą od konkretnego rodzaju infekcji. W tym artykule omówimy najczęstsze objawy chorób wenerycznych, które mogą pomóc w ich wczesnym wykryciu.

Najczęstsze Objawy Chorób Wenerycznych

Najczęstsze objawy chorób wenerycznych obejmują nadmierne upławy, ból lub pieczenie, owrzodzenia narządów płciowych, brodawki, gorączka, nudności, bóle mięśniowo-stawowe, bóle głowy i gardła, powiększenie węzłów chłonnych1234. U kobiet za pierwotne miejsce zakażenia uznaje się szyjkę macicy, jednak rozprzestrzeniające się zakażenie może atakować jajniki, jajowody oraz macicę5.

Symptomy u panów przypominają ostre zapalenie napletka i żołędzi, cewki moczowej, pęcherza moczowego, a niekiedy także gruczołu krokowego6. W przypadku kiły, pierwszym objawem jest pojawienie się niebolesnej zmiany pierwotnej, której często towarzyszy powiększenie okolicznych węzłów chłonnych5.

Różne Rodzaje Chorób Wenerycznych

Różne typy chorób wenerycznych charakteryzują się odmiennym przebiegiem, swoistymi objawami i wiążą się ze zróżnicowanym stopniem wystąpienia komplikacji. Kiła, czyli syfilis, jest jedną z najbardziej znanych chorób wenerycznych. Pierwszym objawem kiły jest pojawienie się niebolesnej zmiany pierwotnej, której często towarzyszy powiększenie okolicznych węzłów chłonnych5.

Rzeżączka u kobiet najczęściej przebiega bezobjawowo, ale mogą wystąpić ropne upławy, pieczenie okolic intymnych, bóle podbrzusza, zaburzenia cyklu miesiączkowego i obfita menstruacja, zapalenie narządów miednicy mniejszej, które może prowadzić do niepłodności6.

Wrzód weneryczny, zwany również wrzodem miękkim, to schorzenie, które dotyczy przede wszystkim mężczyzn, ale niekiedy również kobiet. Do charakterystycznych objawów należy bolesne owrzodzenie na narządach płciowych, które wyglądem przypomina ziarno soczewicy z jasnoczerwoną obwódką6.

Jak Rozpoznać Choroby Weneryczne?

Rozpoznanie konkretnej choroby wenerycznej często utrudnia fakt, że w wielu przypadkach objawy mogą w ogóle się nie ujawnić lub dają o sobie znać ze sporym opóźnieniem. Przez to wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że w ich organizmie rozwija się choroba, co stanowi zagrożenie nie tylko dla nich samych, ale również dla partnerów seksualnych6.

Nie warto więc zwlekać czy zasłaniać się wstydem i przy pojawieniu się pierwszych niepokojących symptomów natychmiast zasięgnąć porady lekarza. Pamiętaj, że z pozoru niegroźna wysypka, może się w tej sytuacji skończyć tragicznie. Dlatego pamiętaj, żeby choroby skóry lub choroby wenetyczne natychmiast konsultować z lekarzem6.

Comment here