Bez kategorii

Wzrost przypadków kiły i innych chorób przenoszonych drogą płciową

Departament Zdrowia w Houston jest w trakcie tego, co nazywa „szybką reakcją społeczności na sytuację”, ponieważ liczba przypadków kiły wzrosła o 128% wśród kobiet od 2019 do 2022 roku, a liczba przypadków kiły wrodzonej wzrosła z 16 w 2019 roku do 151 w 2021 roku. Jego biuro ds. STD/HIV miało otrzymać łącznie 10,7 miliona dolarów z federalnego grantu, ale ostatecznie otrzyma około 75% tej kwoty1.

Departamenty zdrowia na szczeblu stanowym i lokalnym w całych Stanach Zjednoczonych dowiedziały się w czerwcu, że stracą ostatnie dwa lata z inwestycji miliarda dolarów na wzmocnienie szeregów osób, które śledzą i próbują zapobiegać chorobom przenoszonym drogą płciową – szczególnie szybkiemu wzrostowi przypadków kiły. Skutki były szybkie: Nevada, która zanotowała 44-punktowy skok w przypadkach kiły wrodzonej od 2021 do 2022 roku, miała otrzymać ponad 10 milionów dolarów na zwiększenie budżetu swojego programu STD. Zamiast tego, budżet stanu na zapobieganie chorobom przenoszonym drogą płciową spadł o ponad 75%, zmniejszając jego zdolność do reagowania na kiłę, według Dawn Cribb z Nevada Division of Public and Behavioral Health1.

Skutki utraty funduszy na walkę z chorobami przenoszonymi drogą płciową

Kilka stanów powiedziało Associated Press, że największy wpływ na anulowanie programu w ramach porozumienia o limicie zadłużenia narodowego ma to, że mają problemy z rozszerzeniem swojej siły roboczej specjalistów ds. interwencji chorobowej. Ci ludzie prowadzą śledzenie kontaktów i działania zewnętrzne, i są kluczowym elementem prób zatrzymania rozprzestrzeniania się kiły, która osiągnęła … najniższy poziom w USA w 2000 roku, ale wzrosła prawie co roku od tego czasu. W 2021 roku było 176 713 przypadków – o 31% więcej niż w poprzednim roku1.

„Było to dewastujące, naprawdę, bo tak ciężko pracowaliśmy, aby wzmocnić naszą siłę roboczą i wprowadzić nowe działania”, powiedział Sam Burgess, dyrektor programu STD/HIV dla Departamentu Zdrowia stanu Luizjana. Jego stan miał otrzymać ponad 14 milionów dolarów ogółem, ale zamiast tego otrzymał 8,6 miliona dolarów, które muszą być wydane do stycznia 2026 roku. „I nadal zastanawiamy się, jak możemy zatkać niektóre z tych luk finansowych”1.

Wzrost przypadków kiły wśród kobiet i niemowląt

Mężczyźni, którzy uprawiają seks z mężczyznami, są niewspółmiernie dotknięci kiłą, ale Centra Kontroli i Prewencji Chorób w USA i urzędnicy ds. zdrowia w całym kraju wskazują również na wzrost liczby kobiet w ciąży, które przekazują kiłę swoim dzieciom. Może to powodować poważne problemy zdrowotne u niemowląt, w tym ślepotę i uszkodzenia kości, lub prowadzić do poronień. W 2021 roku było 77,9 przypadków kiły wrodzonej na 100 000 żywych urodzeń1.

Specjaliści ds. interwencji chorobowej często łączą zakażone matki i ich partnerów z opieką nad kiłą, która ma łagodne objawy u dorosłych, takie jak gorączka i wrzody. Robienie tego w odpowiednim czasie może zapobiec kiłę wrodzoną. Specjaliści mogą również pomóc ciężarnym pacjentkom znaleźć opiekę prenatalną1.

„Gdy masz matkę, która nie wiedziała (że ma kiłę), może być bardzo emocjonalne próbując wyjaśnić … mogło to być zapobiegnięte, gdybyśmy mogli to wykryć wcześniej”, powiedział Deneshun Graves, śledczy ds. zdrowia publicznego z Departamentu Zdrowia w Houston. Lupita Thornton, menedżer śledczy ds. zdrowia publicznego w departamencie zdrowia, powiedziała, że martwi się o możliwość leczenia ciężarnych pacjentek z kiłą „przed 30 dniem porodu, ze względu na dobro dziecka”1.

Comment here