Bez kategorii

Miesiąc po przeszczepieniu serca od świni, mężczyzna z Maryland przechodzi „ciężką” rehabilitację

Miesiąc temu mężczyzna z Maryland stał się drugą osobą, która otrzymała przeszczepione serce od świni. Film z szpitala opublikowany w piątek pokazuje, jak ciężko pracuje nad swoim powrotem do zdrowia. Lawrence Faucette, cierpiący na niewydolność serca i niekwalifikujący się do tradycyjnego przeszczepienia serca, skorzystał z propozycji lekarzy z University of Maryland School of Medicine, którzy zaproponowali mu tę wysoce eksperymentalną operację1.

W pierwszym ujęciu Faucette’a od czasu przeszczepienia 20 września, film ze szpitala pokazuje fizjoterapeutę Chrisa Wellsa, który zachęca go do przeprowadzenia ćwiczenia na pedałach, aby odzyskać siłę. „To będzie ciężkie, ale sobie poradzę,” odpowiedział Faucette, 58, oddychając ciężko, ale uśmiechając się1. Zespół z Maryland w zeszłym roku przeprowadził pierwszy na świecie przeszczep serca od genetycznie zmodyfikowanej świni do innego umierającego człowieka. David Bennett przeżył tylko dwa miesiące, zanim to serce przestało działać, z powodów, które nie są do końca jasne, chociaż później znaleziono ślady wirusa świni w organie1.

Próby przeszczepienia organów od zwierząt do ludzi, zwane xenotransplantacjami, nie powiodły się przez dziesięciolecia, ponieważ układ immunologiczny ludzi natychmiast niszczył obcą tkankę. Teraz naukowcy próbują ponownie, używając świni genetycznie modyfikowanych, aby ich organy były bardziej podobne do ludzkich1.

W piątkowym filmie ze szpitala lekarze Faucette’a powiedzieli, że serce świni nie wykazuje żadnych oznak odrzutu. „Jego serce działa całkowicie samodzielnie,” powiedział dr Muhammad Mohiuddin, szef zespołu do spraw kardio-xenotransplantacji w Maryland1. Rzeczniczka szpitala powiedziała, że Faucette był w stanie stanąć, a fizjoterapeuci pomagają mu zyskać siłę potrzebną do próby chodzenia1.

Wielu naukowców ma nadzieję, że xenotransplantacje mogą kiedyś zrekompensować ogromny brak ludzkich organów do przeszczepienia. Ponad 100 000 osób jest na liście oczekujących na przeszczepienie w kraju, większość czeka na nerki, a tysiące zginą w oczekiwaniu1. Kilka zespołów naukowych przetestowało nerki i serca świni na małpach i w darowanych ciałach ludzkich, mając nadzieję, że nauczą się wystarczająco dużo, aby Administracja ds. Żywności i Leków zezwoliła na formalne badania nad xenotransplantacją1.

Comment here