Bez kategorii

Nowe badanie pokazuje wyższą częstość występowania raka płuc u kobiet niż u mężczyzn

Nowe badanie wykazało, że częstość występowania raka płuc jest wyższa u kobiet niż u mężczyzn. Wyniki badania pokazały, że spadek wskaźników zachorowalności na raka płuc w latach 2000-2004 i 2015-2019 był większy u mężczyzn niż u kobiet1. Badanie to obejmowało osoby zdiagnozowane z rakiem płuc między 2000 a 2019 rokiem4.

Badania wykazały, że diagnozy raka płuc wzrosły o 84% u kobiet w ciągu ostatnich 43 lat, podczas gdy u mężczyzn spadły o 36%, mimo że wiele z tych kobiet nigdy nie paliło. Faktycznie, kobiety, które nigdy nie paliły, są ponad dwa razy bardziej narażone na raka płuc niż mężczyźni, którzy nigdy nie palili. Inne czynniki ryzyka obejmują historię rodzinną, narażenie na dym tytoniowy, radon, azbest, zanieczyszczenia i arsen w wodzie pitnej, według American Cancer Society4.

Rak płuc jest tak śmiertelny, ponieważ często jest diagnozowany późno, kiedy jest trudniejszy do leczenia, pomimo ogromnych postępów w leczeniu w ostatnich latach. Tylko 5% osób, które kwalifikują się do badania przesiewowego na raka płuc, poddaje się temu badaniu, według American Lung Association. Badacze mają nadzieję, że badania pokazujące różnice płci w raku płuc sprawią, że dostawcy opieki zdrowotnej będą świadomi, jak ta choroba wpływa na kobiety, aby mogli na nią zwracać uwagę4.

Comment here