Bez kategorii

Nowa, tańsza i bardziej skuteczna szczepionka na malarię zyskuje aprobatę WHO

W ostatnich dniach Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zatwierdziła nową, wysoce skuteczną szczepionkę przeciw malarii do powszechnego stosowania. Szczepionka R21/Matrix-M, opracowana przez Uniwersytet Oksfordzki, jest drugą szczepionką przeciw malarii zatwierdzoną przez WHO1. W 2021 roku WHO zatwierdziła pierwszą szczepionkę przeciw malarii, RTS,S, jednak dostępne zapasy tej szczepionki są ograniczone. Wprowadzenie drugiej szczepionki zalecanej przez WHO ma na celu „ochronę większej liczby dzieci szybciej i zbliżenie nas do wizji przyszłości wolnej od malarii”, jak powiedział Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO1.

Co najmniej 28 krajów afrykańskich planuje wprowadzenie szczepionki przeciw malarii zalecanej przez WHO jako część swoich krajowych programów szczepień. Gavi, Vaccine Alliance, zatwierdziła wsparcie dla wdrożenia szczepionek przeciw malarii w 18 krajach. Szczepionka RTS,S będzie dostępna w niektórych krajach afrykańskich na początku 2024 roku, a szczepionka przeciw malarii R21 ma być dostępna dla krajów w połowie 2024 roku, zgodnie z informacjami WHO1.

Wprowadzenie nowej szczepionki przeciw malarii

Malaria jest jednym z głównych zagrożeń dla zdrowia publicznego, zwłaszcza w Afryce, gdzie większość przypadków zachorowań i zgonów ma miejsce. W 2019 roku z powodu malarii zmarło 409 000 osób, z czego ponad 270 000 stanowiły dzieci poniżej 5 roku życia9. Wprowadzenie nowej, skutecznej szczepionki przeciw malarii może przyczynić się do znacznego zmniejszenia liczby zgonów i zachorowań na tę chorobę.

Perspektywy na przyszłość

Wdrożenie nowej szczepionki przeciw malarii może przyczynić się do osiągnięcia celu wyeliminowania tej choroby w przyszłości. Profesor Adrian Hill, dyrektor Instytutu Jenner na Uniwersytecie Oksfordzkim, uważa, że szczepionka R21 może znacząco zmniejszyć liczbę zgonów z powodu malarii już od przyszłego roku, a do 2030 roku nawet o 75% 21. W miarę jak coraz więcej krajów wprowadza szczepionkę do swoich programów szczepień, istnieje nadzieja na zmniejszenie wpływu malarii na zdrowie publiczne na całym świecie.

Comment here