Bez kategorii

Czy powinieneś zaszczepić się przeciw grypie i przyjąć dawkę przypominającą COVID w tym samym czasie?

W obliczu trwającej pandemii COVID-19 oraz zbliżającego się sezonu grypy, wiele osób zastanawia się, czy można i czy warto przyjąć jednocześnie szczepionkę przeciw grypie oraz dawkę przypominającą przeciw COVID-19. W artykule opublikowanym na MedPage Today1, autor Jeremy Faust, MD, redaktor naczelny tego portalu oraz lekarz medycyny ratunkowej w Brigham and Women’s Hospital, podejmuje próbę odpowiedzi na to pytanie.

Szczepienia przeciw grypie i COVID-19

Szczepienia przeciw grypie są ważnym elementem ochrony zdrowia publicznego, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy ryzyko zachorowania na grypę jest największe. Z kolei szczepienia przeciw COVID-19, które stały się dostępne na szeroką skalę w ciągu ostatnich dwóch lat, mają na celu ochronę przed ciężkimi przebiegami choroby oraz zahamowanie rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2.

Czy można przyjąć obie szczepionki jednocześnie?

W artykule1 Jeremy Faust zwraca uwagę na fakt, że nie ma przeciwwskazań do jednoczesnego przyjęcia szczepionki przeciw grypie oraz dawki przypominającej przeciw COVID-19. W rzeczywistości, wiele osób już przyjęło obie szczepionki w tym samym czasie, nie zgłaszając żadnych poważnych działań niepożądanych. Jednak warto pamiętać, że każdy organizm jest inny i może inaczej reagować na szczepienia. Dlatego ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem przed podjęciem decyzji o jednoczesnym przyjęciu obu szczepionek.

Wnioski z artykułu1 sugerują, że jednoczesne przyjęcie szczepionki przeciw grypie oraz dawki przypominającej przeciw COVID-19 jest możliwe i może być korzystne dla zdrowia publicznego. Jednak ostateczna decyzja należy do każdej osoby indywidualnie, a najlepiej jest skonsultować się z lekarzem przed podjęciem takiej decyzji.

Comment here